Hazardovanie nabudúce nemusí vyjsť

Autor: Martin Ďurišin | 2.9.2016 o 16:33 | (upravené 2.9.2016 o 16:39) Karma článku: 1,77 | Prečítané:  618x

alebo ako dlho očakávané riešenie i skutočne realizovaná pomoc zo strany mesta (ak je nedôsledné) môže prichystať ešte väčšiu galibu a mať ďalšie neželané následky Prípad MŠ na ul. Zemplínska

Dňa 1.8.2016 som ako poslanec MsZ mesta Prešov dostal poverenie na zastupovanie primátorky mesta Prešov, ako 2. zástupca primátorky s kompetenciami aj na úseku školstva, či strategických projektov. Aj keď počas letných prázdnin je výchovno-vzdelávací proces prerušený, školy sa pripravujú na "novú sezónu" predovšetkým materiálno-technicky, resp. menia či upravujú svoj vzhľad a funkčnosť zvonku či zvnútra. Tak tomu je na nejednej škole či škôlke. Každá škola má svoju históriu, svoj vek, svoje šrámy, svoje potreby, väčšie či menšie nedostatky, ale každá sa stará o naše deti, deti Prešova a blízkeho okolia.

Dňa 15.8.2016 som na pracovný mail odstal takúto správu:

Dobrý deň!

V prílohe Vám zasielam aktuálne foto z dnešného rána. Aj napriek tomu, že mi bolo povedané. Že po zabetónovaní už nebude pretekať, aj minulý týždeň po daždi pretekalo a dnešný stav je opäť kritický. Tu už končí všetka „sranda“! A nám dochádza trpezlivosť. V čase, keď máme dezinfikovať a pripravovať priestory na nový školský rok, zberáme vodu a pozeráme, ako sa majetok rozpadá a plesnivie. Foto len dokumentuje stav, treba to prísť pozrieť a užiť si toho zápachu, ktorý sa šíri z plesní. Žiadam Vás, aby ste donútili zhotoviteľa strechy zabezpečiť odvlhčovače a pracovníkov, ktorí sa budú venovať aj vnútorným priestorom školy!

Dnes je 15.8.2016 a teraz už skutočne môžem prehlásiť, že začiatok školského roka je ohrozený.

Mgr. Valéria Kalatovičová

riaditeľka MŠ Zemplínska

Musím povedať, že ako otec dvoch detí (9 r, 2 r) som sa zhrozil pri predstave, že by prípadne i moje dieťa mohlo byť umiestnené v takýchto priestoroch. Vzhľadom k tomu, že pracovný program mi neumožňoval navštíviť škôlku okamžite, vybral som sa na miesto až na druhý deň s malou dušičkou, že prídem – ako sa hovorí – "s krížikom po funuse" a vopred som sa pani riaditeľke ospravedlňoval, za moju nepromptnosť. Prekvapila ma jej reakcia z ktorej vyplynulo, že som prvý, kto sa na miesto prišiel osobne pozrieť. Prešli sme si priestory, z ktorých mráz behal po chrbte – hrozilo totiž, že 60 detí nebude mať kam 2.9.2016 nastúpiť a navyše kapacity v ostatných MŠ boli a sú naplnené. Rýchlo sme preto analyzovali situáciu a hľadali možnosti pre optimálne riešenie, ktoré by zabezpečilo riadny chod MŠ.

Z analýzy situácie vyplynulo, že pôvodná strecha bola rekonštruovaná v roku 2006 a zhotoviteľ dal záruku 8 rokov, avšak strecha začala pretekať už v lete 2010. Na túto situáciu MŠ Zemplínska neustále poukazovala na zasadnutiach rady školy, kde sú zástupcovia zriaďovateľa, v správach o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti (aj s fotodokumentáciou), hlásením stavu mailovou komunikáciou príslušným zamestnancom mesta a poslancom a samozrejme aj telefonicky. Havarijný stav strechy bol prejednávaný na radách školy 2.8.2010, 13.12.2010, 15.5.2012, 12.3.2013, 11.6.2013, 30.9.2013, 23.9.2014, 15.10.2015. Zápisnice z rady školy boli predkladané v písomnej forme oddeleniu školstva. S aktuálnym stavom a fotodokumetáciou bolo mesto pravidelne informované, a to: 30.9.2013, 24.5.2013, 10.6.2013, 25.11.2013, 15.7.2014, 10.9.2014, 14.10.2014, 22.10.2014, 8.6.2015, 21.10.2015, 14.7.2016, 18.7.2016, 29.7.2016, 15.8.2016. O riešenie stavu vedenie MŠ priebežne žiadalo aj vedúceho sekcie strategického rozvoja (vtom čase p. Javorský) - 11.6.2013, sekciu strategického rozvoja - 15.7.2014, i vtedajšieho primátora mesta p. JUDr. Pavla Hagyariho – 22.9.2014.

Avšak až nové vedenie pristúpilo k činu. Bola zadaná súťaž na rekonštrukciu kritického úseku strechy. Podlimitná zákazka, kde odhadovaná cena bola cca 40.000,-€. A sme opäť pri tom – súťaž. Súťaž opäť bez akýchkoľvek podmienok. Jediným kritériom bola cena. Víťazom sa stala firma, ktorá ponúkla zhotovenie za najnižšiu cenu. Áno, cena je, a možno by aj mala byť, rozhodujúcim kritériom pri zadávaní zákazky, ale pri stanovení ďalších, podľa mňa – nevyhnutných – podmienok, ktoré uchádzač musí splniť: odborná spôsobilosť dokladovaná certifikátmi, dostatočná finančná zábezpeka, referencie a pod. Ak by sme súťažné podmienky nastavovali dôkladne, nemohlo by sa nám už tak často stávať, že zákazku dostane firma, ktorá má len konateľa a žiadnych zamestnancov, firma, ktorá nikdy predtým žiadnu strechu nerekonštruovala, ktorá má len 1 kelňu a miešačku i zamestnancov si požičiava a je neschopná načas zabezpečiť dodávku materiálu na stavbu pre platobnú neschopnosť, alebo nezabezpečí stavbu pred poveternostnými vplyvmi a objekt premokne (ako sa to stalo pri MŠ Zemplínska) a navyše nemá poistenú stavbu. Naozaj nevieme stanoviť súťažné podmienky dôkladne? Alebo len nechceme?

Našťastie nasledovala rýchla reakcia odboru strategického rozvoja a jej investičného oddelenia, kde na mieste činu bol dohodnutý ďalší postup prác s podmienkou odstránenia havarijného stavu zapríčineného zhotoviteľom. Aj keď do dnešného dňa strecha opravená nie je (verím však, že do dvoch týždňov bude), vnútorné priestory sú našťastie pripravené na škôlkárov, ktorých dnes panie učiteľky s láskou privítali.

Som nemierne šťastný, že havarijnú situáciu sme na poslednú chvíľu spoločnými silami zvládli, teda že nemala katastrofický scenár, ale takéto hazardovanie nabudúce nemusí vyjsť!!!

V mojej pozícii sa často nestretávam s pozitívnymi reakciami, preto na záver takýto mail naozaj poteší a umocní uspokojenie, preto ho prikladám (nie je od pani riaditeľky, aj keď ona najväčšmi vyjadrovala potešenie i vďaku za to, že sme spolu situáciu nakoniec zvládli)

Dobrý deň, pán viceprimátor,

Chcem sa Vám poďakovať za Váš aktívny prístup k hľadaniu riešenia v MŠ Zemplínskej. Veľmi si vážim, že práve Vašim pričinením sa veci dali do pohybu. Ďakujem Vám za 60 deti a ich rodičov, ktorí nebudú musieť hneď v septembri riešiť nepríjemnú situáciu " čo teraz s dieťaťom?". Veľmi ste Vašim osobným prístupom prispeli k naštartovaniu procesov, ktoré ( ako všetci dúfame) povedú k rýchlejšiemu ukončeniu stavby...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?